Liberecký dixieland OLD STARS

od 1958 do součastnost

V roce 2018 k 60. výročí  založení našeho disielandu odvysílal Český rozhlas Liberec reportáž

Historie podrobně almanach 1958 - 2018a.  ( textem i fotografiemi )

Začátky kapely Liberecký dixieland OLD STARS sahají do přelomu let padesátých a šedesátých minulého století. Našla se skupinka několika nadšenců, vesměs studentů libereckých středních škol, a rozhodla se založit kapelu s dixielandovým zaměřením. Doba tehdy tomuto hudebnímu žánru příliš nepřála, nejspíše pro její imperialistický americký původ. Gramofonových desek s touto hudbou bylo na trhu poskrovnu. Přesto byl v  té době dixieland velmi populární, hráli jsme na čajích na Střelnici. My „náctiletí“ hoši jsme se scházívali porůznu v bytech některého z nás (kdo měl gramofon), pilně jsme naslouchali deskám našich idolů a samozřejmě jsme se je poté snažili neuměle v našem „Studentském dixielandu“ napodobovat. S postupem času jsme začali nalézat zalíbení především v anglických dixielandových kapelách (např. Acker Bilka, Kenny Balla a Chrise Barbera), jejichž pojetí dixielandu znělo našim uším nejpříjemněji. Ve své době patřily tyto kapely k předním představitelům osobité, tzv. „Anglické školy“, a staly se našimi velkými (leč nedostižnými) vzory. 

Přes  půlstoletí naší existence prošla kapelou celá řada muzikantů a v průběhu také bohužel z našich řad odešlo několik kamarádů do jazzového nebe. V současné kapele působí již jeden z původních zakládajících členů – Jiří  Maršík na bicí. Zbývá tak již jen doplnit, že na trubku hraje Jirka Munzar, na pozoun Jirka Huněk, klarinet obsluhuje Míra Dědek, na banjo Petr Munzar, na baskytaru Petr Švejnar, na klavír Pepa Vaniš, na saxofon,  klarinet a zpěv Áda Štrejl, za bicími sedí již zmíněný zakládající člen Jirka Maršík a zpěvačka Gabriela Hradecká. Dlouhá léta jsme byli veřejnosti známí pod jménem „Liberecký dixieland“, pak jsme se ale od konce r.1993 na dobu necelých 10 let odmlčeli a po našem „znovuvzkříšení“ v roce 2004 přidal k našemu jménu nějaký nezjištěný „dobrák“ přívlastek „OLD STARS“ (staré hvězdy), a my jsme si tento přídomek už natrvalo ponechali. Nakonec proč ne?  Náš věkový průměr již znatelně přesahuje číslici 60 a nadpoloviční většina členů jsou již důchodci! Stálé angažmá za celou dobu své existence kapela nikdy neměla, hráli jsme povětšinou příležitostně v různých klubech a na jazzových scénách. V posledních letech se zúčastňujeme pravidelně dixielandových festivalů u nás a vyjíždíme i do zahraničí (Německo, Polsko). K našemu půlstoletému jubileu natočil Liberecký dixieland OLD STARS (ještě s klavíristou Vladimírem Medkem, basistou Jardou Štrosem, trumpetistou Jirkou Novákem, klarinetistou Jardou Handlířem a banjistou Jirkou Kutíkem v sestavě) v roce 2008 CD s výběrem z našeho repertoáru. Mnozí z nás hrají v různých kapelách i orchestrech, ale na dixieland si uděláme čas vždy. Několik dní po festivalu v Křižanech 2009 od nás odešel navždy klarinetista Jarda Handlíř. Koncem roku 2014 jsme naposledy zahráli Pepovi Sehnoutkovi, který dělal většinu aranží už od roku 1958.

 

 

SOUČASNÁ SESTAVA

Jirka Maršík  -  bicí, zpěv, leadr kapely

Pavel Jeníček - 1. trumpeta, zpěv

Mira Baše - 2. trumpeta

Jirka Huněk  -  trombon

Gabi Hradecká  -  zpěv

Mira Dědek  -  klarinet

Pepa Vaniš - piano

Petr Munzar  -  banjo, zpěv, kytara

Jarda Vlach  -  baskytara

Áda Štrejl  -  saxofon, klarinet, zpěv


Zakládající členové v roce 1958 - Studentský dixieland.
 

František Cikánek -trubka
Josef Šlechta - klarinet
Josef Sehnoutka - pozoun
Petr Lieber - kontrabas
Petr Novák - piano
Vladimír Hrdlička - banjo
Jiří Maršík - bicí


Do dnešního dne se v této kapele vystřídali níže uvedení muzikanti:
 

Trubky   - Vladislav Perný,Jindřich Trpišovský,Otakar Daníček,Jan Novák, Jiří Munzar
Trombon- Josef Sehnoutka, Aleš Jágr, Albert Jindra, Tomáš Velímský, Augustin Bernard, Evička Burgmullerová, Jiří Huněk

Klarinet  - Josef Cee, Jindřich Puc, Jaroslav Handlíř,Adolf Štrejl, Miroslav Dědek
Saxofon - Milan Smékal, Adolf Štrejl
Piano     - Petr Novák, Jiří Henych, Petr Čada, Antonín Blecha, Josef Vaniš, Šťěpán Popovič,Vladimír Medek, Martin Vilímek
Basa      - Petr Lieber, Milan Vebr, Petr Voslař, Josef Minařík, Antonín Štros  Karel Bareš, Radek Kořínek, Petr Švejnar, Jarda Dorčík, Tom Nezdara, Jarda Vlach.
Banjo     - Lubor Čechura, František Krouza, Josef Cee, Josef Franců, Jiří Kutík, Ladislav Třmínek, Petr Munzar, Vladimír Hrdlička
Bicí        - Dušan Silný, Jiří Maršík
Kytara    - Jiří Maršík, Jaroslav Velímský (Kapitán Kid), Ladislav Třmínek, Petr Munzar
Zpěv       - Marie Kučerová, Marta Štrosová, Jířa Mihulková, Gabina Hradecká, Jitka Hercíková (Černá)
 

 

 VÝVOJ NÁZVU KAPELY : 

 

Studentský dixieland Harlem Jazz Band 

 

Liberecký dixieland

                  

Liberecký dixieland"Old Starś"

.